Статистика уловів спортсменів говорить: оптимальна приманка для лову ляща - це червоний гнойовий хробак. Така насадка дозволяє рибі вдосталь награтися і одночасно, будучи звичною для неї їжею, присипляє обережність. Друге місце і наші, і європейські експерти віддають верткому та живучому опаришу. Але це – навесні, у прохолодну пору року. А що ж улітку? І як щодо снастей, вибору місця для лову ляща та інших важливих нюансів? Давайте дізнаємось!

Але спочатку ознайомимося із золотими правилами англійця Д. Чармена – експерта у лові мирної риби. Їх шість.

Лов ляща: правила Чармена

- Тримай ніс за вітром

Оптимальний теплий південно-західний вітер. Знайдіть берег, у бік якого він дме, і влаштовуйтесь там, - лов ляща буде в цьому випадку максимально результативним. Щоправда, сидіти на такому вітрі не зовсім затишно. Але чого не зробиш заради вдалої риболовлі? До того ж можна розташуватися боком і укутатись у куртку з капюшоном.

- Шукай чисті ділянки з мінімумом рослинності

Поплавець-глибомір допоможе знайти не зарослі місця з мулистим або гальковим дном. Закинувши у воду, повільно підтягуйте його до себе. Щось постійно чіпляється? Варто пошукати інше місце без трави.

лов ляща - міграції та залежність від течії

- Дотримуйся дистанції

Великі лящі полохливі. Вони прагнуть триматися подалі від галасливого берега. Рибалка на дистанції передбачає видалення приблизно сотню метрів від краю водойми.

Як у такій ситуації підгодовувати? Використовуйте маркувальний буй, відзначаючи за його допомогою потрібну дистанцію, а також "рогатки", спеціальні підкормкові кораблики або ракети. Добре, якщо Ваш заряд розподіляється на великій площі. Це змушує лящів шукати корм, отже, вони залишаються на заданому Вами місці досить довго;

- Забезпечь скатертину-самобранку

Ліщі — справжнісінькі ненажери. Ця риба здатна змолотити за раз незліченну кількість підгодовування. Щоб не розоритися, варто придбати заздалегідь пару мішків собачих мюслів. З них рибалки роблять підгодівельні кулі, додаючи до "собачої радості" зовсім не бюджетні бойли або гранули.

ловля ляща - насадки та наживки

- Притопи волосінь

Покльов? Випадкова зачіпка? Притопіть волосінь, щоб лящі перестали її зачіпати. Зберігайте свою нервову систему! Використовуйте для цього спеціальні грузила, конструкція яких дозволяє зробити так, що частина волосіні над грузилом прилягатиме до дна;

- Темрява - друг лящів та рибалок

Великі лящі люблять харчуватися у темну пору доби. Трохи нижче ми поговоримо про це докладніше, а поки що врахуйте: гідні екземпляри дістаються найчастіше тим рибалкам, хто любить нічну риболовлю.

Коли ловити ляща?

Ловити можна цілий рік. Активність лящ проявляє з ранньої весни та до зими. У міжсезоння він активний. Також на клювання впливають і різні погодні зміни. Як і вся біла риба, лящ активний з раннього ранку і до обіду.

Весною по холодній воді клювання не настільки часті, в основному він спокушається на мотиль. Ближче до літа він стає менш перебірливим, йде на що пропонують. У теплий час, коли вода прогріта, рослинні насадки у пріоритеті. Восени активність спадає з похолоданням води, але все ж таки він харчується аж до льодоставу.

лов ляща - вибір часу та місця

Відмінні результати дає і нічний лов ляща, особливо в травні і особливо в повний місяць. Відблиски світла від багаття на березі підманюють цю рибу. Використовуйте налобний ліхтар для роботи зі снастями, проте слідкуйте, щоб його світло не було направлене прямо у воду, - це відлякає чуйний видобуток. Наляканий лящ повернеться не раніше, ніж через 2 години. Промені від багаття розсіяні та м'які, приблизно таке світло Вам і варто зімітувати.

Вибираємо снасті для лову ляща

Для лову ляща потрібна добре налаштована снасть. Підійде вудка поплавця або вудилище, довжину якого можна вибрати самому. Краще вибирати варіант дорожчий - він міцніший. Це з тим, що лящ, по-перше, риба жвава. А по-друге - трапляються великі особини вагою до 5 кг і більше, адже вони є найбажанішою здобиччю.

Лісочка у зв'язку з цим має бути теж надійною, не менше 0,20. Завантаження снасті і головне - повідець, він повинен бути тоншим, ніж основна волосінь. У разі урвища вся снасть залишається. Втрачається лише повідець.

Зараз багато рибалок ловлять ляща на фідер. Тут трохи складніше – вудилище з потрібним тестом, бажано плетений шнур, та монтаж, а їх багато різновидів – патерностер, вертоліт, несиметрична петля, інлайн тощо. Також лящ добре ловиться на болонську, махову, матчеву вудку.

Ловля ляща: наживки та насадки

Наживка для ляща найголовніший елемент. Тут можна пробувати різні варіанти, але витонченням для ляща вважається опариш, мотиль, черв'як гноївий, личинки - насадки тваринного походження, тут все залежить від сезону. Також йому подобаються насадки рослинного походження: горох, кукурудза, перловка та інші зернові культури. Застосовуються і ароматизовані насадки, тобто із додатковим запахом.

букет для лову ляща

Капризний лящ може захопитися і пінкою (кульками пінопласту), і сушеним тестом з ниткою. Такі насадки застосовуються для лову в місцях з досить активною течією, тому що вони "грають" і мають плавучість. Досвідчені рибалки застосовують у цих випадках і мастирки з різного роду продуктів (манка, кукурудзяне або горохове борошно). А ще – готують "бутерброди" з кількох видів наживок. Ароматизована манка – на цівці, 2-3 мотилі – на кінчик гачка. І ось уже лящ заінтригований ароматним хмарним крупинок, що розпливається по воді...

До загальних рекомендацій можна віднести класичну пораду: якщо забортна температура перевищила 20 градусів – почніть експеримент із рослинних насадок. Рибалка організувалась у прохолодну погоду (менше 20 градусів)? Пробуйте наживки тваринного походження. Хоча краще, звичайно, мати при собі і те, й інше.

Вибір місця для лову ляща

До вибору місця лову потрібно ставитися серйозно, адже лящ має улюблені житла - це брівка. Він завжди дотримується брівки, оскільки з неї легше харчуватися. Так само виходить на піщані мілини, але все рано повертається на улюблене місце проживання, там його і потрібно ловити. За допомогою добре збалансованого підгодовування цього обжору можна "підтягнути на кормову пляму", але знову ж таки підгодовування потрібно подавати на брівку, інакше він не підійде до "стола". Хорошим місцем буде також вигин річки з кам'янистим та піщаним дном.

У нічний час доби лящ підходить до берега для збирання різних комах та рослинності. Використовуйте люмінесцентні поплавці або, якщо ніч світла, обмежтеся кухлем із чорного паперу (просто наколи його на антенку). У плані освітлення ідеально обходитися місячним та зоряним світлом.

Лов ляща з човна

Одним з кращих варіантів для лову ляща є лов з човна. Снасті можна використовувати різні: кільце, фідер, вудку поплавця і т.д. Головне, щоб довжина вудлища не перевищувала 2 метри, адже далекий закид робити не доведеться. Також потрібно знайти місце проживання ляща, брівки, піщані мілини, куди він виходить годуватися. Переваги перед береговим ловом очевидні, на човні можна дістатися в будь-яке місце, а значить, і шансів знайти ляща більше.

Якщо порівняти лов з човна ПВХ і з набережної, де мало місця через роззяв і багато порадників, то вибір, звичайно ж, за човном. Плавзасіб варто вибирати виходячи з того, один Ви ловитимете, або в компанії, - від цього залежать його габарити. Також варто врахувати, чи Ви хочете, наприклад, рибалити стоячи. Якщо так, то краще купити надувний човен зі слань-книжкою.

лов ляща з човна - вдала ідея

При використанні двох якорів можна поставити човен пвх на розтяжки, щоб його не зносило течією або бічним вітром, що важливо в даному випадку. Також потрібно врахувати апетит ляща. Місце майбутньої риболовлі бажано підгодувати заздалегідь, це, як ми вже говорили, збільшить шанси на затримання особин великих розмірів. Якщо дотримуватися всіх цих правил, то результат не змусить довго чекати і рибалка вдасться!