Правила безопасности сплава на байдарках - каяки для рафтингаЗбираєтеся у сплав на байдарках і вже наперед налаштовані на проблеми водного походу? Даремно! При дотриманні нескладних правил безпеки сплав по річці - чисте задоволення як досвідченого туриста-водника, так початківця. Тому сьогодні ми підготували для вас невеликий огляд-пам'ятку з техніки безпеки водного туризму.

Готуємось до виходу на воду

Перед початком водного походу на байдарках покладіть у плавзасіб девайс для надання допомоги потопаючим. Його можна зробити самому: прив'яжіть до 20-25-метрової мотузки вантаж і поплавець (порожню пластикову пляшку) і змотайте мотузку в бухту.

Йдеться про каркасну модель? Оснастіть її про всяк випадок т.зв. "елементами непотоплюваності" - м'ячами чи порожніми пластиковими пляшками. З цією метою прикріпіть їх у носовій та кормовій частині. Це робити не потрібно, якщо сплав на надувних байдарках попереду: як правило, вони складаються з декількох гермоовідсіків і є практично непотоплюваними.

Упакуйте спорядження, їжу та речі в гермомішки і завантажте все це в байдарку.

Важливий нюанс: завантажуйте байдарку речами тільки тоді, коли вона спущена на воду. Тягти навантажене найнеобхіднішим плавзасіб важко і незручно, до того ж навіть найміцніша надувна байдарка може подряпатися при цьому про каміння, а каркасна модель - пошкодити каркас.

Розвантаження, до речі, також провадите на воді. Завершивши сплав на байдарках, вийміть із плавзасобу речі та витягніть його на берег вже порожнім.

Розвантаження: надувна байдарка Ладья - сплав річкою

Байдарка завантажена? Надягніть і застебніть рятувальні жилети, навіть якщо ви добре плаваєте. Тепер можна стартувати!

Сплав на байдарках: вчимося сідати в плавзасіб і виходити з нього

Правила техніки безпеки кажуть: завжди сідайте у байдарку з напарником. Один байдарочник притримує спущений на воду плавзасіб за корму. Другий у цей час береться за борти обома руками та акуратно заходить (спочатку одна нога, потім інша).

Надувна байдарка Ладья - почніть сплав по річці з правильної посадки

Вийшло? Тепер може сісти в байдарку і притримувач її корми. Сісти та зняти її з прив'язі. Напарник, що знаходиться всередині, допоможе зберегти баланс плавзасобу. Уперед, у водний похід назустріч веселим пригодам!

Нюанс: залишати байдарку, що приткнулася до берега, потрібно майже в тій же послідовності. Спочатку виходить попередсидячий, тримаючись обома руками за борти. Потім він притримує носову частину, даючи можливість другому учаснику сплаву річкою вийти берег.

Правила безпеки на воді

Вихід на маршрут відбувся! Зазвичай, водний похід на байдарках передбачає досить велику групу учасників. Тому під час руху витримуйте між байдарками безпечний інтервал. Намагайтеся не відставати, якщо ви - замикаючий, але й не рвіться вперед, якщо ви в авангарді.

Попереду небезпека чи щось інше, що може стати на заваді подальшому просуванню? Сигналізуйте про це членам тургрупи, що йде позаду. Сигнал "Увага!" можна подати криком або піднятим нагору веслом.

Що робити категорично не можна: правилами суворо заборонено вирушати у сплав на байдарках у стані алкогольного сп'яніння. Пити у байдарці алкоголь теж не варто (чекайте вечірньої стоянки). Не рекомендується сидіти на фальшбортах і вставати у байдарці на повний зріст.

Що робити у разі форсмажора?

Мирний водний похід перетворився на заплив: у процесі сплаву байдарка перекинулася. Що робити? Головне – без паніки! Виринайте, пливіть до байдарки і потихеньку буксируйте її до берега. Прослідкуйте за веслами: буде прикро, якщо їх забере течія.

Перевірте кріплення - надувна байдарка Ладья готується до сплаву

Якщо байдарка порвалася, постарайтеся максимально видалити з неї воду і починайте гребти до берега. На воді складно щось зробити щодо ремонту, а іноді це й небезпечно. Якщо мова про надувну модель з ПВХ, то в її комплектацію напевно входить ремкомплект. В огляді властивостей полівінілхлориду друга половина тексту присвячена саме самостійному ремонту. Щоправда, йдеться там про надувні човни. Але матеріал той самий, отже, з інструкцією варто ознайомитися.

Коли варто відкласти сплав на байдарках до кращих часів?

Стражденним серцево-судинними захворюваннями рекомендується утриматися від сплаву по річці, хоч би якою привабливою не здавалася запланована подорож. Відкласти сплав на байдарках до кращих часів варто і власникам будь-якого хронічного захворювання, що може спровокувати раптовий напад. Бо якщо навіть у вашій компанії є лікар, то чи багато він зможе зробити у далеких від цивілізації умовах водного походу?

Також похід на байдарках протипоказаний, якщо ви не вмієте плавати. Особливо тривалий. Збийте оскому - надягніть рятувальний жилет і просто покатайтеся по безтурботному озері з парою досвідчених інструкторів. А в сплав на байдарках поїдете пізніше, коли навчитеся плавати хоча б на аматорському рівні.

Тримісна надувна байдарка Ладья - осінній сплав по Дніпру

Ви повністю здорові та сповнені сил? Тоді розмірений сплав по річці або екстремальний рафтинг на надувній байдарці стане для вас однією з найбільш захоплюючих пригод і принесе вам масу позитивних емоцій. Звісно, за умови дотримання техніки безпеки під час сплаву на байдарках. Правил поведінки на воді не так багато, правда? Нехай водний похід подарує вам захоплення від освоєння нових місць та радість від спілкування з друзями!