Перш ніж міркувати про рафтинг і судна, необхідні для безпечного сплаву бурхливими річками, треба трохи докладніше роз'яснити, що ж таке славетний надувний пакрафт. Якщо дослівно, то у перекладі пакрафт – це надувний плотик, а байдарка – це спортивний човен зі спеціальним веслом, але без уключин для кріплення цього весла.

Для сплаву вузькими річками з сильною бурхливою течією навряд чи підійде навіть найстійкіший пліт – складно уявити таке незграбне судно на швидкій воді. З іншого боку, байдарка є досить довгим судном (до 5-5.2 м). На стрімкій річці моментальний поворот на ній неможливий у принципі. Можна, звичайно, вибрати байдарку для рафтингу завдовжки 3 метри. Однак для пішого чи вело-водного походу із собою в рюкзак її не покласти. Важкенька, хоч і дуже містка і стійка на воді.

Кому точно слід купити рафтинговий пакрафт - так це спортсменам. Їхній водний слалом вимагає забезпечення безпеки на найпідступніших річках. Варто розглянути його і туристам-водникам, які люблять зберігати мобільність поодинці або вдвох. Надувний пакрафт Ладья можна додати в рюкзак до інших речей. Вага ідеального пакрафта приблизно 1.8 – 2 кг, але на туристичному ринку є моделі навіть 0.8 кг. Він суттєво розширить можливості у поході. Допоможе переправитися через бурхливу гірську річку. А знімне надувне дно рафтингового пакрафту стане матрацом на привалі.

Для чого потрібен пакрафт: особливості застосування

Рафтинговий пакрафт з надувним дном - пакрафт Ладья для сплавуОфіційне призначення пакрафта звучить як надлегкий багатофункціональний човен особливої форми, пристосований під веслування дволопатевим веслом. Компактний і зручний у перенесенні човен призначений для стійкого плавання на різних водоймах. Причому зберігати надувний пакрафт можна навіть вдома, тобто, у звичайних умовах.

Рафтинговий пакрафт компактний у складеному вигляді. Його можна перевозити як ручну поклажу в літаку. Використовувати як пліт або надувний матрац під час заміського відпочинку. Взяти для забезпечення переправ під час походу або просто для сплаву. Газотримаючі полівінілхлорид або термополіуретан, з яких роблять човни пакрафти, дуже міцні, з високим порогом стирання під час експлуатації. Проколи, мінітріщини, розколи «лікуються» просто, не вимагають додаткового часу та обладнання для ремонту. Тканина з термопластичним покриттям поліуретаном значно дорожча, але і легше за вагою, якщо порівнювати з ПВХ. При цьому рафтинговий пакрафт з ПВХ – це пакрафт із тканини, яка містить надійну кордову основу.

Пакрафт для рафтингу Ладья трохи важчіший за звичайні аналоги, але й надійніший. Саме його вибирають досвідчені водники для сплавів по «теркам» Південного Бугу та форсування Токівських водоспадів. Оскільки надувний човен пакрафт купується для багаторазового використання, слід уважно вибирати. Хоча для звичайних сплавів буде досить легкого пакрафту з ПВХ покриттям.

Розрізняють декілька основних різновидів пакрафту

  1. Класика – найпростіший варіант легкого човна. Його використовують туристи-водники для сплавів 2-3 к.с. складності, для комбінованих пішоводних походів;
  2. Пакрафт для рафтингу – трохи інша геометрія човна, наявність упорів для ніг та деки зі спідницею для захисту від заливання;
  3. Риболовний човен фішкаяк – наявність кочетів, трохи більшого вантажного відділу;
  4. Експедиційний або двомісний пакрафт дозволяє перевозити вантажі на великі відстані, об'ємні балони для речей закриваються герметично.

Стандартний рафтинговий пакрафт має невеликі розміри. Дека закривається щільно, спідниця деки призначена для забезпечення захисту від заливання кокпіту навіть при сплаві дуже бурхливими перекатами і порогами. За рахунок малого тиску в балонах скорочується час накачування човна ПВХ – мішком-насосом час необхідного накачування близько 3 хвилин (тиск до 0,12 атм.од).

Здавалося б, що тиск недостатній для сплаву. Однак за рахунок спеціальної форми корпусу пакрафт для рафтингу «стоїть» на воді стійко, а під час ударів борт не лопається, а трохи вминається, але деформація не критична. Анатомічно вивірена форма туристичного пакрафта дозволяє сидіти з підтримкою спини, а борти можна використовувати як підлокітники.

Двомісний пакрафт із надувним дном цілком підійде у походах, де піший маршрут поєднується з водними переправами через невеликі річки. У такий човен може поміститися багаж до 300 кг, а пакрафт до наступної водної перешкоди можна перенести навіть без складання, просто закріпивши його на рюкзаку.

Чим відрізняється пакрафт від байдарки: вибираємо правильно

Мобільність, суперлегкість, простота експлуатації... Вже відомі нам переваги надувних байдарок у разі надувного пакрафту набувають нових відтінків:

1. Вага: рафтинговий і туристичний пакрафт однозначно легше і зручніше при транспортуванні.

2. Складання: у пакрафта повне складання займає приблизно 3-5 хвилин. Надувна байдарка вимагатиме більше часу.

3. Розміри: пакрафт коротший, «коренастійший» байдарки за аналогічної ширини.

Корисно відзначити і недоліки конструкції: надувний пакрафт має більшу парусність, «вертиться» на великій воді. Тримати хорошу швидкість складно, якщо течія слабка. Байдарка на великій воді легко тримає швидкість. Однак на вузькій швидкій річці з великою кількістю закрутів маневреність надувної байдарки різко падає.

Як вибрати весло для пакрафту: 3 важливі параметри

Як вибрати весло для пакрафта - надувні пакрафти ЛадьяВесло для пакрафта в спрощеному розумінні – двостороння модель з двома лопатками. При підборі рекомендується врахувати такі нюанси:

  • Довжина виробу. Зріст весляра та ширина пакрафта безпосередньо впливають на цей параметр;
  • Матеріал весла. Бюджетного поліетилену та алюмінію буде достатньо для комплектації туристичних пакрафтів. А ось рафтинговий краще укомплектувати веслом для пакрафту з АВС-пластику та дюралюмінію або карбону. Потужні чеські ТНП цілком підійдуть;
  • Кількість секцій. 3-х або 4-х секційне весло для пакрафта зручніше в перенесенні та легко вміщується в рюкзак. Однак для екстрим-пакрафтингу багато хто віддає перевагу нерозбірним веслам довжиною 190-210 см. Тому що іноді потрібно різко і жорстко відштовхнутися від каменю. Цілісний аксесуар завжди міцніший, ніж розбірне весло на клямці. А короткий виріб на білій воді – схопливіше.

Чи існує універсальне весло для пакрафту чи байдарки? Так, якщо турист невисокого зросту і йому підходить довжина 210-220 см. Тому що байдаркове весло завдовжки 240 є надто довгим важелем для пакрафту. Якщо користуватися ним, то нишпорення буде високим, як і витрата енергії весляра.

Пакрафт для сплаву по порогах – чи байдарка для рафтингу?

Рафтинг для водника – це особливий вид сплаву, де і адреналіну достатньо, і рівного ходу небагато. Тому рафтинговий пакрафт раціонально купити тим, хто точно займатиметься саме рафтингом або мандруватиме невеликими, досить вузькими і швидкими річками. У всіх інших випадках можна придбати класичний туристичний пакрафт або надувну байдарку, оскільки спідниця навряд чи знадобиться рибалці або воднику на спокійній річці.

Якщо має бути сплав по дрібній або порожистій вузькій річці, питання що вибрати – байдарку чи пакрафт – вирішується після складання точної лоції. Для глибокої чистої води – краще підійде містка надувна байдарка. Наприклад, байдарка Ладья Чайка – для рафтингу та водночас для водних походів, універсальна модель. Для форсування біловодних гірських річечок з непередбачуваними поворотами ідея купити пакрафт для сплаву на порогах однозначно підходить більше.